Під час воєнного стану українські підприємці можуть скористатися різними видами підтримки із державного бюджету та від Євросоюзу.
- Програма допомоги ЄС «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільгосппродукції» передбачає:
- бюджетну субсидію на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) для провадження сільськогосподарської діяльності – у розмірі 3 100 грн на 1 га, але не більше 372 000 грн для одного отримувача та
- спеціальну бюджетну дотацію за утримання великої рогатої худоби (корів) усіх напрямів продуктивності – у розмірі 5 300 грн на 1 корову, але не більше 530 000 грн для одного отримувача. Граничний строк подання заявки до Державного аграрного реєстру – 15 листопада. Детальніше у постанові Кабміну від 16.08.22 № 918 (посилання: https://cutt.ly/BXC7eqy).

- Державна програма «єРобота». У неї включені мікрогранти на:
- започаткування власної справи – до 250 тис. грн (терміни подачі – до 18 вересня, до 2 жовтня, до 16 жовтня, до 30 жовтня, до 13 листопада, до 27 листопада, останній – до 12 грудня),
- на побудову теплиць – у розмірі до 7 млн грн за 2 га,
- закладення плодово-ягідної культури – від 140 до 400 тис. грн на гектар, але не більше 70 % вартості проєкту висадки насаджень та не більше ніж на 25 гектарів,
- створення переробних підприємств – до 8 млн грн (терміни подачі – до 23 вересня, 7 жовтня, 21 жовтня, 31 жовтня, 4 листопада, 18 листопада, 2 грундя, останній – 16 грудня).
Скористатися програмою «єРобота» на започаткування/розширення власної справи можуть будь-які фізичні чи юридичні особи.
Головна вимога – створити 1 робоче місце (для гранту розміром 50-150 тис. грн) або ж щонайменше 2 робочих місць на термін 2 роки для отримання допомоги в розмірі 150-250 тис. грн.
Де-факто це є безвідсотковий кредит, оскільки повернення коштів гранту в державний бюджет відбувається за рахунок сплати податків протягом наступних 3 років (різницю між отриманим грантом і сплаченими податками, якщо вона утвориться, потрібно буде повернути щонайпізніше в останній день третього року).
Процес складання заявки не є надто складним. Отож, по кроках:
- Спершу необхідно створити бізнес-план (зразок типового бізнес-плану є на порталі «Дія» – його можна використати як основу: https://diia.gov.ua/storage/app/media/Grants/biznes-plan-1.xlsx).
- Зареєструйтеся на порталі «Дія» за допомогою BankID або електронного підпису і заповніть онлайн-заявку (https://my.diia.gov.ua/tasks/create/161007/161007001). Інший варіант – зайти у відділення Ощадбанку, де працівники допоможуть із заповненням заявки (тільки бізнес-план ви зобов’язані скласти самостійно).
- Банківська програма оцінює вашу заявку з бізнес-планом за 200-бальною шкалою.
- Львівський обласний центр зайнятості проводить співбесіди з власниками заявок, що отримали прохідний бал. На співбесіді можна отримати ще до 50 балів.
- Далі всі матеріали передаються у Державний центр зайнятості, створюється загальнодержавний рейтинг заявок згідно отриманих балів.
- Залишилося 7 хвиль програм. Кожні 10 днів відбувається розгляд заявок та визначення переможців. Заявки, що не були відібрані на поточному розгляді, автоматично потрапляють у наступну хвилю відбору. Розгляд відбуватиметься: 18 вересня, 2 жовтня, 16 жовтня, 30 жовтня, 13 листопада, 27 листопада, останній – 12 грудня.
- Після погодження Ощадбанк виплачує кошти на спеціальний рахунок, звідки оплачувати можна буде ті статті витрат, що зазначені в бюджеті бізнес-плану.
Як стверджують банкіри, подібної програми не мала жодна країна Східної Європи, яка вступала до Євросоюзу, тож ще раз закликаємо використати цю можливість для розвитку власної справи та для підтримки економіки країни.
Майже 11 тис. українців подали заявки на загальну суму більше 700 млн грн, із них – 1115 заявок вже задоволені. Загалом у державному бюджеті передбачено 40 млрд грн, тож є реальна можливість виграти й отримати кошти.
Ознайомитись з порядком призначення грантів за програмою «єРобота» можна в постанові уряду №738 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/738-2022-%D0%BF#Text).
Додаткові консультації можна отримати у відділеннях центрів зайнятості:
79033, м. Львів, вул. Бортнянського, 11а, e-mail: kanc@locz.gov.ua, тел.: (032) 297-16-97;
Центр Зайнятості Старосамбірського району, вулиця Лева Галицького, 128, Телефон: 03238 22495, https://www.facebook.com/stsambir.
Недержавні грантові програми
Крім «єРобота» для підприємців існують ще кілька можливостей отримати безповоротну фінансову допомогу. Ось, деякі з них:
- Мікрофінансування від «Українського ветеранського фонду». Організація фінансує бізнес-ініціативи ветеранів війни та членів їх сімей. Сума гранту — 20 тисяч гривень. Подати заявку: https://20000.mva.gov.ua.
- Підтримка проєктів, які працюють на перемогу. «Український фонд стартапів» виплачує до $35 тисяч підприємцям, які працюють у сфері оборони, кібербезпеки, інфраструктурної відбудови, охорони здоров’я чи освіти. У пріоритеті — проєкти, які створюють інноваційну продукцію. Подати заявку: https://usf.com.ua/programa-grantovoi-pidtrimki-proiektiv-podvijnogo-priznachennya.
- Гранти від USAID. Американська організація готова надати 50 грантів малому та середньому бізнесу на загальну суму 36 млн грн. Заяву можна подати до 24 липня 2023 року: https://chemonics.submittable.com/submit.
- Гранти «айтішникам» від Google. Отримати грант можуть стартапи, продукти яких пройшли тестування та мають доведену прибутковість. Сума гранту — до $100 тисяч. Подати заяву можна до кінця 2022 року, за цим посиланням: https://gfepublic.secure.force.com/events/EventTrackRegistrationForm?id=a2h3a000000vyReAAI&lang=en.